Úvodem, Champagne, Údolí Loiry, Cesta do Bretagne, Bretagne, Normandie a sever Francie, Belgie, Závěrem, Fotogalerie
English

   Remeš (Reims) patří do kraje Champagne, kde se na křídové půdě rodí vynikající šampaňské. Nekonečné vinice se táhnou po kopcích jako smaragdové koberce. I zde jsou, podobně jako u nás na jižní Moravě, turistické stezky s degustacemi.

   Po hodince jízdy touto suchou a horkou krajinou zajíždíme k jednomu z mnoha domků s upoutávkou těch nejlepších značek, kde do skleniček dostáváme zlatavý šumivý mok. Je to příjemné a moc dobré, ale raději ochutnáváme opatrně jen po doušcích. Začínáme se učit první francouzské fráze, protože rodáci, a to nejen v této oblasti Francie, mluví jen francouzsky a s angličtinou moc nepochodíme.

   Dostáváme se přes malebné kopce s vinicemi, u kterých jsou kamenné tabulky s názvy druhů vín, do Épernay. Zde trochu bloudíme a poznáváme, že městům je lepší se vyhýbat. Jediné, co nás do nich táhne, jsou turistická centra (Office de Tourisme), kde můžeme získat veškeré informace o regionu.

   Postupně se cesta mění na nekonečné roviny a táhlé kopce a vinice střídají pole s obilím a zeleninou. Fouká silný protivítr, který z nás ždímá energii stejně jako kilometry najeté navíc díky ne příliš dobrému značení. Naštěstí místní lidé jsou velmi ochotní a občas nám dělají doprovodná vozidla. Turisty cestou moc nepotkáváme, tak není divu, že nenalézáme ani kempy. Spíme ve volné přírodě, pokud možno u vody, kola zamčená u stanu a přikrytá igelitem.

   Voda, jak mi říkáme - modré fleky na mapě - je však v Champagne docela složitý problém. Občas praktikujeme naši techniku „mytí z flašek". Vodu si nabíráme na benzínkách nebo v restauracích a večer se s ní poléváme.

   Postupně se dostáváme až k Bray, kde při lepení duše zkoušíme autostop, abychom si ušetřili velmi náročnou a nezáživnou cestu proti větru. K Loiře je to ještě 120km a rádi bychom tam do večera byli. Po dvaceti minutách nám opravdu zastavuje Marcel, který nás ve své dodávce veze 50km. Z jeho mávání rukama pochopíme, že má rád tenis a je rybář.

  kniha návštěv, odkazy, home

© 2002 Ing. Vladimír Tomáš, optimalizováno pro IE3.0 a vyšší, kódování češtiny Windows-1250

ATLAS.CZ Seznam Centrum Quick OpenDir